צור קשר

להזמנת קייטרינג, ארוחות מיוחדות לקבוצות קטנות, ארוחות קונספט או הרשמה להנחיה אישית וסדנאות,

צרו קשר עם דגנית:
052-2558710
7gamadim@walla.com

בית הקפה

PostHeaderIcon כרמל שלי

כשעלה הכרמל בלהבות חלק מזכרונות נעורי עלו איתו.

בסוף השמינית , ילדה אילתית מהדרום הצחיח ,החלטתי שאת הצבא אני רוצה להדריך כמדריכה בבית ספר שדה,

הגשתי את מועמדותי לבית ספר שדה במעגן מכאל, לאחר  מבחנים שהזכירו מבחני קבלה לקורס טייס, התקבלתי.

כאחת שגדלה מגיל שש באילת היכרותי עם עולם הצומח וידיעתי את ושבילי הכרמל הייתה מוגבלת.  אך ההתאהבות הייתה מהירה וחד משמעית, בעוד המדריכים ה"צפוניים" (כך קראנו באילת לכל מי שהוא צפוני מדימונה) אחזו משקפת ביד ותרו אחרי ציפורים אני נחשבתי בקסמו של הכרמל ובעיקר בצמחיה לא עברו חודשים והכרתי כל צמח , פרח ועץ , הובלתי קבוצות נוער ושביליו והייתי מאושרת עד השמיים.

כשהיו שואלים אותי החניכים דגנית איך את זוכרת את שמות כל הצמחים הייתי עונה: איך אתם זוכרים את שמות החברים שלכם? פשוט אותו הדבר.

הכרתי כל סלע, ידעתי בחודשי הקיץ שבחורף תגלו רקפות ורודות במיוחד בעיקול של נחל כלח, ידעתי שברכס אצבע בסוף המדרגות צומח שיח קורנית שאותו ניתן להריח לחניכים. ושבנחל ספונים ממש באמצע הדרך צומח עץ חרוב עם פירות עסיסיים במיוחד.

לאורך השנים צעדתי עם מאות ואולי אלפי חניכים בשבילי הכרמל, מנסה להעמיק להם חוויה שתפנה לכל החושים: הנוף היפה, הציפרים המצייצות , טעמם החמצמץ של פירות הקטלב, וכשרציתי לרתק את  המטיילים הייתי ממוללת בכף ידי עלים של מרווה משולשת, פייגם ריחני , קורנית מקורקפת ונותנת להם להריח.

כשרציתי להרשים בחורים צעירים  הייתי לוקחת אותם לרכס אצבע שבכניסה לכביש בית אורן,דוהרת במהירות במדרגות המובילות  למערת אצבע, מסתכלת לאחור במבט מנצח על אילו שאינם מתוגרלים בעליה התלולה , מחכה במעלה המדרגות וקוטפת עלי פיגם פייגם ונותנת להם להריח.

מקום אותו אוהבים וחורשים ברגל במשך כמה שנים, חווים את חילופי העונות לא שוכחים . מוזר עד כמה יכולה להיות אינטימית הכרות עם מקום. לא פחות מאשר עם בני אדם.

כשנשרף הכרמל, עקבתי בדריכות אחרי השידורים מכל מקום שידור ידעתי היכן עומד  הכתב, איזה פרח היה אמור לפרוח שם אחרי הגשם הראשון ולאן מוביל כל שביל.

למדתי בישול בגיל מבוגר, חברי לקורס מטבע הדברים היו אנשים צעירים, כשהיו מביאים לשיעור הבישול צרורות של  עשבי תיבול, כולם ידעו  שאפשר לבוא לשאול אותי  את שמו של כל עלה..

איך את מזהה כל צמח תבלין היו שואלים אותי. מה זאת אומרת איך? הם חברי הטובים כבר הרבה שנים…

ולהר הכרמל שישוב ויפרח אני מקדישה פרק של הכרות ובישול עם מעשבי תיבול הצומחים עליו.

בשום פנים ואופן לא לקטוף!!!  רובם ככולם תורבתו ואנחנו יכולים לקנות אותם במרכולים ולגדלם בגינה

Leave a Reply

חפשו באתר
פוסטים לפי נושאים
הגמדים…

Parse error: syntax error, unexpected end of file, expecting variable (T_VARIABLE) or heredoc end (T_END_HEREDOC) or ${ (T_DOLLAR_OPEN_CURLY_BRACES) or {$ (T_CURLY_OPEN) in /home/shroniku/public_html/7gamadim/wp-content/themes/stretch_of_houses_hoe005/footer.php on line 5